+48 606 306 344
02 lip 20
03 lip 20
  1. Strona główna
  2. Dzieci
  3. Atrakcje dla rodzin
  4. Olsztyńska Starówka

Olsztyńska Starówka

Miasto Olsztyn zostało założone w XIV wieku. W 1353 roku kapituła warmińska nadała osadzie prawa miejskie. Najbardziej wyniosłą pozostałością fortyfikacji miejskich jest Brama Górna (Wysoka). Zbudowana została w XIV wieku. Od roku 1858 mieściło się tu więzienie, a w 1898 przekazano ją komisariatowi policji.

W 1863 roku więziony był tu Wojciech Kętrzyński, oskarżony o pomoc powstańcom styczniowym. Brama Górna została odnowiona w roku 2003. W jej blendzie umieszczono wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju, podarowany przez Jana Pawła II. Oprócz bramy, zachowały się też pozostałości murów miejskich przy zamku, bazylice św. Jakuba, oraz przy ulicach: Asnyka i Okopowej. Bazylikę konkatedralną św. Jakuba Apostoła wzniesiono w II połowie XIV wieku w stylu gotyckim, w tym samym czasie powstał Stary Ratusz.

Pierwotnie posiadał jedno skrzydło. W 1620 został zniszczony podczas pożaru miasta. Wkrótce został odbudowany w innej formie. Budynek został ponownie zniszczony w 1945 roku przez Armię Czerwoną. W latach 1946-1949 podjęto się jego rekonstrukcji, a w roku 2003 odrestaurowano wieżyczkę oraz odsłonięto gotyckie elementy (ośle grzbiety). Pod ratuszem zachowały się średniowieczne piwnice. W ścianach umieszczone są zegary słoneczne. Obecnie w budynku mieści się siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Dojazd i lokalizacja

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

oglądają teraz tę stronę.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij