+48 606 306 344
02 lip 20
03 lip 20
  1. Strona główna
  2. Dzieci
  3. Atrakcje dla rodzin
  4. Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Historia Sanktuarium przypada na początek XV wieku. Na górce łagodnie spadającej ku rzece postawiono drewnianą kaplicę i prawdopodobnie w tym samym czasie powstała pierwsza parafia. Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.

Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie Objawienia Maryjne zatwierdził Kościół Katolicki. Maryja ukazując się ubogim dziewczynkom wzywała wiernych do nawrócenia, głębokiej modlitwy i codziennego odmawiania różańca. Prawdziwym klejnotem Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie jest wizerunek Matki Bożej, zwany powszechnie Matką Bożą Gietrzwałdzką. W 1967 aktu koronacji obrazu dokonał Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński, a udział w uroczystościach wziął ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła.

Na terenie Sanktuarium znajduje się także źródełko, które ma swoją historię. Przed objawieniami zalewało ono pola, więc zostało zasypane. Kiedy jednak w czasie objawień wytrysnęło ponownie ówczesny proboszcz gietrzwałdzki - ksiądz Augustyn Weichsel odczytał to jako znak, że źródełko ma moc uzdrawiającą, podobnie jak w Lourdes. Na prośbę dzieci Matka Boża pobłogosławiła to źródełko. Dlatego dziś o Gietrzwałdzie mówi się, że to polskie Lourdes. Do Sanktuarium przybywa rocznie blisko milion pielgrzymów i ta liczba stale rośnie.

http://www.sanktuariummaryjne.pl/

Dojazd i lokalizacja

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

oglądają teraz tę stronę.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij